رام چیست؟ روت کردن گوشی یعنی چه؟ + دانلود رام رسمی اندروید ۶.۰.۱ و ۷.۰


واژگان مشابه : معمولا در فرهنگ ما واژگان زیر بجای هم بکار برده میشوند :

رام = فایل فلش = فریموِر = فایل آپدیت


تعریف رام : برای اینکه تصویری از رام در ذهن شما مجسم شود میتوان گفت که رام برای گوشی و تبلت تقریباً همان کاری را انجام میدهد که ویندوز برای لپتاپ و کامپیوتر! ؛ بوسیله رام، ما میتوانیم گوشی را فلش بزنیم و حتی نسخه اندروید آن را بروزرسانی کنیم.

رامها معمولا از چندین فایل تشکیل میشوند مثلاً Kernel کرنل ( boot.img ) سیستم اصلی ( system.img ) ریکاوری مود ( recovery.img ) کش ها ( cache.img ) و … که البته در بیشتر موارد، رامها بصورت یک فایل فشرده با پسوندهای مختلف منتشر میشوند (مثلاً | app. برای هواوی | md5. برای سامسونگ | kdz. برای الجی | ftf برای سونی و…) ؛

در برخی موارد هم رامها بصورت چند فایل جدا از هم ارائه میشوند (مثلا رام های ? فایل سامسونگ!) .


چرا رام جدید نصب میکنیم؟

با نصب رام و یا فلش زدن گوشی، معمولا ایرادات نرم افزاری آن بطور کامل برطرف میشود. مثلا اگر گوشی شما کند شده و هنگ میکند یا ویروسی شده و بصورت خودکار برنامه های نامربوط دانلود و نصب میکند شما میتوانید با استفاده از رامها و آموزشهای موجود در سایت دانلودرام، گوشی و یا تبلت خود را فلش بزنید تا همه چیز مثل روز اول شود!


آیا با نصب رام جدید، نسخه اندروید گوشی هم تغییر میکند؟

اینکه بگوییم با نصب رام، حتماً نسخه اندروید گوشی ارتقاء پیدا میکند درست نیست! در واقع ارتقاء نسخه اندروید بستگی به این دارد که شما چه رامی را دانلود کنید؛ اگر میخواهید در کنار نصب رام جدید، ورژن اندروید گوشیتان نیز ارتقاء پیدا کند باید هنگام دانلود رام به نسخه اندروید آن نیز دقت کنید؛

*** البته در شرایطی که نسخه ی اندروید گوشی با نسخه اندروید رامی که میخواهید دانلود کنید برابر باشد باید به شماره ساخت (بیلدنامبر) ، ورژن رام و یا تاریخ انتشار آن توجه کرد. رامهای جدیدتر همواره کارایی و کیفیت بهتری نسبت به نسخه های قبلی خود دارند.

در پایان بحث رامها، ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که رامها بر دو نوع هستند : رامهای رسمی (Stock Rom) و رامهای غیر رسمی (Custom Rom) ؛ رام رسمی از سوی کمپانی های سازنده گوشی ها منتشر میشود ولی رام غیر رسمی یا کاستوم رامها را توسعه دهندگان اندروید که به کوکرها معروفند منتشر میکنند که در بیشتر موارد همان نسخه ی دستکاری شده ی رامهای رسمی میباشند.

تـوجـه: تمامی رام های موجود در سایت دانلودرام (http://downloadrom.ir) رسمی و بدون دستکاری هستند.


رام چیست؟ روت کردن گوشی یعنی چه؟ + دانلود رام رسمی اندروید ۶.۰.۱ و ۷.۰


روت چیست؟

در حالیکه برخی افراد احساس میکند رام همان روت است و یا بالعکس! اما در حقیقت این دو معنای کاملاً متفاوتی دارند! رام را که در بالا توضیح دادیم اما روت در لغت به معنای ریشه و بنیان است؛

با روت کردن گوشی و یا تبلت، شما به فایلهای سیستمی گوشی دسترسی دارید و حتی میتوانید اپلیکیشن های پیش فرض گوشی را نیز حذف نمائید؛ از دیگر مزایای روت، عملکرد سریعتر دستگاه و افزایش عمر باتری میباشد؛ همچنین برای نصب کاستوم رام و کاستوم ریکاوری هم اغلب باید گوشی روت باشد؛ برخی اپلیکیشن ها هم برای اجرا شدن به دسترسی روت نیاز دارند (مثلاً برنامه ی تغییر فونت) و البته روت کردن، قابلیتهای دیگری هم به دستگاه اندرویدی شما اضافه میکند که متأسفانه در کشور ما آنهم در این روزها شاید بیشترین استفاده ای که از روت کردن گوشی میشود، هک کردن وای فای دیگران است که کاری بس ناپسند و مذموم است.

در پایان این را هم متذکر می شویم که روت کردن در کنار مزایایی که دارد باعث برخی مشکلات نیز میشود؛ مثلا اگر شما گوشی و یا تبلتتان را روت کنید، گارانتی دستگاه باطل میشود و همچنین آسیب پذیری سیستم عامل اندروید در برابر بدافزارها بیشتر میشود!