همیشه در هیاهوی بازی های پرطرفدار با حجم بالا مانند Modern combat 5، بازی هایی هم هستند که کم حجم بوده و از گرافیک خارق العاده ای هم بهره نمی برند اما به علت ایده خلاقانه، سبکی متفاوت و طراحی جذاب به شدت مورد استقبال قرار می گیرند و طیف گسترده ای از کاربران را سرگرم خود می کنند! عنوان Vector نیز یکی از همین دسته بازی ها می باشد که شاید مانند Asphalt 8 گرافیک خارق العاده ای نداشته باشد اما به دلایلی که بالاتر ذکر شد تا کنون توانسته است نزدیک به ۱۰۰ میلیون بار دانلود را از فقط از گوگل پلی تجربه کند!

این بازی که توسط کمپانی خلاق NEKKI پا به عرصه وجود گذاشته ظاهرا در راضی نگه داشتن مخاطبانش موفق بوده است به طوری که امتیاز ۴٫۳ از ۵ را به خود اختصاص داده و بهتر است بدانید که در ثبت این امتیاز بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نقش داشته اند.

درون مایه گیم پلی بازی حول محور بازی پارکور و حرکات نمایشی آن می چرخد اما قطعا این حرکات و دویدن ها بی هدف نخواهد بود! قرار نیست درون یک بازی قرار بگیرید و بدون هیچ اتفاق خاصی به شما دیکته شود که باید بدوید! قطعا دویدن های شما علتی دارد و علت آن، شخصی ظاهرا خطرناک است که با در دست داشتن یک شوکر به دنبال شما می آید. آن شخص هم مانند شما موانع را پشت سر می گذارد با این تفاوت که هرگز مهارتش در پارکور به اندازه شما نخواهد بود!

داستان بازی ساده است؛ وکتور باید فرار کند و الا گیر خواهد افتاد و این شما هستید که باید به وکتور در این زمینه کمک کنید و او را راهنمایی نمایید تا حراکتش را به موقع انجام دهد. هر قدر که وکتور حرکات نمایشی اش را دقیق تر انجام دهد امتیاز بیشتری می گیرد و در زمان کمتری مرحله را به پایان می رساند. این امتیازات کمک می کند تا وکتور مهارت هایش را ارتقا دهد و سرعت عملش را بالا ببرد.

همچنین در طول مراحل حرکات نمایشی خاصی تدارک دیده شده است که لازمه استفاده از آن ها، صرف امتیاز و آنلاک کردن آن ها قبل از شروع مرحله می باشد. وگرنه به جای نشان دادن حرکت، آن را به شکل یک قفل خواهید دید!

سیستم امتیاز دهی بازی بسیار شیوا بوده و در همان مرحله اول همه چیز را برایتان روشن می کند. بر سر راه شما سکه هایی قرار دارد که اگر به وکتور کمک کنید تعداد بیشتری از آن ها را جمع آوری کند قطعا امتیاز بیشتری هم دریافت خواهید کرد. بدیهی است که جمع آوری سکه ها منوط به دقیق انجام دادن حرکات می باشد که مهارت زیادی را طلب می کند و قطعا این مهارت را در همان دقایق ابتدایی بازی کسب نخواهید کرد! در پایان هر مرحله، بازی به شما از ۱ تا ۳ ستاره امتیاز خواهد داد که معیار امتیازدهی، عملکرد شما در آن مرحله می باشد. البته مشابه این سیستم را قبلا در بسیاری از بازی ها مانند سری محبوب Angry Birds نیز تجربه نموده ایم.

به نظر ما عواملی که بازی وکتور را از سایر عناوین در این سبک متمایز و آن را به یک عنوان ارزشمند تبدیل می کند، ایده خلاقانه آن می باشد. البته عوامل ریز و درشت دیگری نیز مانند حجم کم، طراحی جذاب محیط و همچنین المان های متعدد مانند مهارت های خاص نیز بی تاثیر نبوده اند.